“Sog’lom turmush tarzi haqida”,
“OIVning tezkor test tekshiruvi” mavzularida o’tkazildi
• O‘zbekistonda OIV infeksiyasini yuqtirish xavfini kamaytirish maqsadida aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari o‘rtasida tushuntirish ishlarini kuchaytirish va kengaytirish
• Global jamg‘armaning sub-loyihasi innovatsion yechimlarni ilgari surish, OIV/OITS va JAYUK ning oldini olish boʼyicha yangi xizmatlar va vositalarni aholining asosiy guruhlari orasida targʼib qilish, sogʼlom turmush tarzini targʼib qilish va OIV/JAYUK uchun bepul maslahat berish va test oʼtkazish orqali xavf-xatarni oʼzgartirish hamda targʼib qilish va Oʼzbekistonning 11 ta hududida benefitsiarlar orasida TB skriningini oʼtkazish uchun moʼljallangan.
• Aholining zaif qatlamlari (EBJAQE va REIXK)
aholining zaif qatlamlari vakillari autrich xodimlari orqali OIV/OITS va JAYUK kasalliklarini oldini olish, hamda sog’lom turmush tarzi va xavfli xulq-atvorni o‘zgartirish bo‘yicha ma’lumotlar oldi
aholining zaif qatlamlari vakillari OIVning tezkor test tekshiruvidan o’tdi
OITS, sil va bezgak kasalliklariga qarshi kurash boʼyicha xalqaro Global jamgʼarmasi, Respublika OITSga qarshi kurash markazining moliyaviy koʼmagida
Toshkent viloyati, Andijon viloyati, Buxoro viloyati, Namangan viloyati, Navoiy viloyati, Sirdaryo viloyati, Farg‘ona viloyati, Samarqand viloyati, Xorazm viloyati, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Toshkent shahri
01.10. 2021 – 31.12.2024
• O‘zbekiston Respublikasida fuqarolik jamiyatini safarbar etish orqali gender aspektlarini hisobga olgan holda COVID-19 epidemiyasining aholining zaif qatlamlariga ta’sirini kamaytirish